Fate Points

Każda postać posiada Fate Point. Po jego zużyciu, jego odnowienie następuje dopiero na następnej sesji. Fate Points zużywa się aby stworzyć nowe wydarzenia. Nie można zmieniać obecnych. Kilka przykładów do czego można je wykorzystać:

  • Zostaliście napadnięci na drodze. Broniliście się tak jak potrafiliście, ale zostaliście tylko Wy z Waszej karawany, otoczeni przez przeważające siły bandytów, stojący do siebie plecami na środku drogi pomiędzy ludzkimi i końskimi trupami. Jeden gracz postanawia wydać Fate Point na przybycie Dova wraz z jego świtą: Nagle z jednego końca drog słychać odgłos rogu i tętent kopyt. Bandyci stają się niezdecydowani i nerwowo spoglądają w tamtym kierunku. Po chwili na drodze pojawia się duża liczba zbrojnych na koniach, z powiewającym sztandarem Daredale. Widząc, iż są bez szans, bandyci rzucają się do ucieczki próbując ratować swoje życie.
  • Potrzebujecie kogoś do wykonania delikatnego zadania. Jeden z graczy postanawia wydać Fate Point na pojawienie się Zodac w okolicy. Przechodząc się dzisiejszego dnia po mieście zauważacie tą słynną złodziejkę wchodzącą do jednej z karczm Waszego miasta.

I kilka jak nie można wykorzystać:

  • Lord zaczyna przegrywać turniej z Grumbakiem. Postanawia wykorzystać Fate Point aby w następnym starciu na kopie, koń Grumbaka potknął się i przygwoździł swego pana swoim ciałem.
  • Czarnoksiężnikowi brakuje ostatniej rzeczy do sporządzenia eliksiru odporności na ogień – pióra feniksa. Zużywa Fate Point, aby przypadkiem znaleźć kilka piór feniksa w starej skrzyni do której nigdy nie zaglądał.

Czyli Fate Points mogą być wykorzystywane do stwarzania wydarzeń. Wydarzenia te muszą być pozytywne wobec celu lub działania – nie można w ten sposób ranić innych lub pogarszać ich sytuacji. Życzenie aby bandyci zostali zabici przez nadjeżdżającą pomoc się nie spełni. Ale życzenie, aby nadjechała pomoc już tak. Podobnie nie można stwarzać wydarzeń dających określone przedmioty. Życzenie sobie skrzyni pełnej piór feniksa nie jest na miejscu. Ale życzenie pojawienia się feniksa w okolicy to co innego.

Każdy użyty Fate Point powoduje konsekwencje. Dov będzie się chwalił uratowaniem Waszego życia, ktoś będzie widział, iż wchodzicie do tej samej karczmy do której weszła przed chwilą Zodac – może nawet podsłucha rozmowę, a pojawienie się feniksa w okolicy na pewno dojdzie i do uszu innych istot. Tych negatywnych konsekwencji nie da się uniknąć (np. szukanie osób które mogą podsłuchać), w dodatku spowoduje złość mg. Jest to zasada, która może Wam pomóc w godzinie próby, powodując jakąś nieprzyjemność w przyszłości. Nie jest to zasada do nadmiernego korzystania na każdej sesji aby rozgrywka stała się łatwiejsza.

Fate Points

Family Matters anaronduke anaronduke